با عنوان :مطالعه دو روش استخراج بر اسانس و ترکیبات شیمیایی دو گونه بومادران

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد(M.Sc.)

رشته مهندسی کشاورزی علوم باغبانی– فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی

عنوان پایان­نامه

مطالعه دو روش استخراج بر اسانس و ترکیبات شیمیایی دو گونه بومادران

(Achillea santolina, Achillea millefolium)

استاد راهنما

دکتر بهاره کاشفی

استاد مشاور

دکتر حمید هاشمی مقدم

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب

عنوان صفحه
چکیده 1
فصل اول  
مقدمه 3
سطح زير كشت گياهان دارويي 4
ارزش اقتصادی و صادرات گياهان دارويي 4
کاربرد گیاهان دارویی 6
تاریخچه استخراج اسانس 7
اسانس­گیری با مایکروویو 9
مکانیسم روش مایکروویو 9
نکات مهم در روش اسانس­گیري با امواج مایکروویو 9
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
محاسن روش اسانس­گیري همراه با امواج مایکروویو

10 معایب روش اسانس­گیري همراه با امواج مایکروویو

10 اسانس­ها و خواص فیزیکی آنها

11 کاربرد اسانس

11 ترکیبات موجود در اسانس­ها

13 تفاوت اسانس­ها با روغن­های معمولی

14
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
استخراج اسانس از گیاهان

15 آماده‌سازی اندام‌های گیاهی برای تقطیر

16 تغییرات شیمیایی اسانس­ها در جریان تقطیر

16 نگهداری اسانس

17 انواع روش­های استخراج

18 تشخیص ترکیبات موجود در اسانس با بهره گیری از روش­های جداسازی

20 ترکیبات شیمیایی اسانس­ها

21 بومادران

23 عنوان

صفحه مشخصات گیاه

24 تیمارهای مورد نیاز جهت برطرف کردن دوره خواب بذر

25 واریته­های مختلف بومادران

26 منشا بومادران

26 محل رویش در ایران

26 اقلیم مورد نیاز گیاه

26 بافت خاک مناسب رشد گیاه

27 ترکیبات شیمیایی

27 اسانس بومادران

27 اندام مورد بهره گیری

27 خواص درمانی

28 نکات احتیاطی

28 فصل دوم

  فرآیند خشک کردن قبل از اسانس­گیری

30 مروری بر تحقیقات انجام گرفته

30 درمنه

32 فلفل سیاه

33 اسطخودوس

33 نعناع

34 مرزه

34 مرزنگوش

35 رزماری

35 مرکبات

36 مریم گلی

36 برگ بو

36 اکالیپتوس

37 عنوان

صفحه گیاهان دیگر

37 فصل سوم

  مواد و وسایل مورد نیاز

43 شناسایی و جمع­آوری گیاه بومادران

43 خشک­کردن جهت اسانس­گیری

43 تعیین درصد رطوبت گیاه

44 استخراج به روش تقطیر با آب

44 مشخصات دستگاه کلونجر

44 روش کار با کلونجر

45 استخراج با دستگاه مایکروویو

45 مشخصات دستگاه مایکروویو

46 روش کار با مایکروویو

46 شناسایی ترکیبات شیمیایی موجود در اسانس بومادران

47 مشخصات کروماتوگرافی گازی با طیف سنج­جرمی (GC/ MS)

47 فصل چهارم

  مطالعه توان­های مختلف مایکروویو بر بازده اسانس دو گونه بومادران

49 مطالعه زمان­های مختلف مایکروویو بر بازده اسانس دو گونه بومادران

50 مطالعه ترکیبات شیمیایی شناسایی شده با دو روش کلونجر و مایکروویو در گونه Achillea santolina توسط دستگاه GC/MS

51 مطالعه ترکیبات شیمیایی شناسایی شده در گونه Achillea millefolium توسط دستگاه GC/MS

54 ارتباط میان توان دستگاه و مواد خروجی در زمان یکسان (15 دقیقه)

57 ارتباط میان زمان با مواد خروجی با قدرت 700 وات در زمان­های متفاوت

58 مقایسه توان با مهم­ترین ترکیبات تشکیل­دهنده اسانس Achillea santolina

59 مقایسه توان با مهم­ترین ترکیبات تشکیل­دهنده اسانس Achillea millefolium

59 مقایسه زمان با مهم­ترین ترکیبات تشکیل­دهنده اسانس Achillea santolina

60 عنوان

 

صفحه مقایسه توان با مهم­ترین ترکیبات تشکیل­دهنده اسانس Achillea millefolium

61 فصل پنجم

  مطالعه بازده اسانس در دو روش مایکروویو و کلونجر

63 مقایسه ترکیبات شیمیایی اسانس دو گونه بومادران در دو روش مایکروویو و کلونجر

65 ارتباط توان‌های متفاوت مایکروويو و مواد خروجی در زمان یکسان (15 دقیقه)

67 ارتباط زمان­های متفاوت مایکروويو با مواد خروجی در قدرت يکسان (700 وات)

67 مقایسه ترکیبات شيميايي اسانس در توان‌های مختلف مایکروويو

67 مقایسه ترکیبات شيميايي اسانس در توان‌های مختلف مایکروويو

68 نتیجه گیری کلی

69 پیشنهادات

70 پیوست­ها

71 منابع

81

چکیده

استخراج، اولين مرحله اساسي را در تحقيقات گياهان دارويي تشكيل مي­دهد و آماده­سازي عصاره­ها از گياهان، نقطه شروعي براي جداسازي و خالص­سازي اجزاي شيميايي در گياهان هستند. روش­هاي مختلف استخراج به گونه وسيعي به مقصود بدست آوردن چنين تركيب­هاي طبيعي با ارزشی بررسي شدند. تقطیر با مایکروویو، فن‌آوری جهت استخراج سریع اسانس­ها از گیاهان معطر، ادویه­ای، بذور خشک و گیاهان ­دارویی می­باشد.

دو گونه گیاه بومادران با نام santolina Achillea و Achillea millefolium از منطقه کوهستانی و ارتفاعات شهرستان طالقان، استان البرز جمع­آوری گردید. گياهان پس از خشک شدن در سایه، با بهره گیری از روش سنتی تقطیر با آب و مایکروویو در زمان‌های مختلف در سه سطح از توان (300، 500 و 700 وات)، اسانس‌گيری شدند و درصد بازده اسانس­ها با در نظر داشتن وزن خشک گیاه، محاسبه و با یکدیگر مقایسه گرديد. بیشترین مقادیر بازده به ترتیب گونه و روش استخراج با کلونجر در 5/2 ساعت و مایکروویو در مدت زمان 30 دقیقه و توان 700 وات 32/0% و 88/0%، و 25/0% و 64/0% بود.

ترکیبات اسانس استخراج شده توسط دستگاه GC-MS مورد مطالعه قرار گرفتند. در اسانس گیاه A. santolina مقدار ترکیبات اکسیژن­داری مثل 1 و 8- سینئول، کریسانتنون، کامفور، برونئول، آلفاترپینئول نسبت به روش کلونجر بیشتر بود. همچنین هیدروکربن­های منوترپنی مثل پارا­زایلن، آلفا­پینن، 1 و8 سینئول، پارامنتاتریئن، کریسانتنون، کامفور، برنئول، گاما ترپینن، آلفاترپینئول در روش مایکروویو افزایش يافت. در اسانس گیاه A. millefolium در روش مایکروویو مقدار ترکیبات اکسیژن­داری مثل 1 و 8- سینئول، پینوکارون، آلفاترپینئول، لاواندولیل‌استات نسبت به روش کلونجر بیشتر بود. همچنین هیدروکربن­های منوترپنی مثل پارازایلن، 1 و 8 سینئول، لاواندولیل‌استات، گاماترپینن، آلفاترپینئول، گامازایلن، بتالاواندولل، پینوکارون، دی متیل‌آدامانتان در روش مایکروویو افزایش يافت. ترکیبات سسکوئی­ترپنی مثل کاریوفیلادی­ان، آرومادندرون، آلفاجورجوئن نیز در روش مایکروویو افزایش داشتند.

نتايج تحقيق نشان داد روش مایکروویو، موجب افزایش بازده اسانس با مقادیر بالاتری از ترکیبات اکسیژنه ­گردید. اين روش بعنوان فن­آوری سبز با کاهش هزینه­ها، صرفه­جویی قابل­توجهی در زمان، انرژی و مواد گیاهی ايجاد می کند. بنابراين روش تقطیر با مایکروویو نشان‌دهنده یک پروتکل و جایگزین عالی برای تولید اسانس از مواد گیاهی می باشد.

 کلمات کلیدی: santolina Achillea و Achillea millefolium ،تقطیر با مایکروویو، تقطیر با آب، اسانس

بهره گیری از گياهان به عنوان دارو براي پيشگيري و درمان بیماری­‌ها از روزگاران كهن مورد توجه متخصصان طب سنتي قرار داشته می باشد. تاریخچه پزشکی و درمان در ایران به دوران آریایی، در حدود 7000 سال قبل از میلاد مسیح ، بر ‌می گردد. نخستین پزشک آریایی به نام تریتا[1] یا اترت نام داشت. او برای درمان بیماری­ها از عصاره­های گیاهانی که خود استخراج می­نمود، بهره گیری می­نمود. در تمدن­های دیگر، مانند تمدن مصریان در حدود 5000 سال قبل از میلاد نیز از گیاهان در درمان بشر بهره گیری می­گردید. در بررسي گونه­های گياهي، واژة پرسيكا [2]در كنار نام علمي بسياري از گونه­‌ها ديده می­‌گردد كه معرف ايراني بودن آن گياه می باشد. 8000-7500 گونه گياهي در ايران هست كه از اين تعداد گفته می‌‌گردد كه در حدود، بيش از 200 گونه داراي ارزش دارويي و اقتصادي هستند. در عين حال تعداد گياهاني كه در طب سنتي بهره گیری می­گردد، بيش از صدها مورد می باشد (گلمکانی، 1386).

گياهان دارويي به مقصود درمان با تاريخ زندگي بشر همزمان بوده‌اند. بشر در تمام دوران تاريخي چاره‌اي غیر از توسل به گياهان نداشت. اگرچه در نيم قرن گذشته بهره گیری از داروهاي شيميايي و سنتزي به شدت رواج يافت، ولي به سرعت آثار زيان‌بار آنها بر زندگي آنها سبب گرايش مجدد به گياهان دارويي گرديد، و اين نکته که توسل به گياهان دارويي همواره در طول تاريخ يکي از روش‌هاي موثر درمان بوده می باشد، به خوبي روشن می باشد. تاريخ طب در کشور ما مربوط به دوره آريايي مي­باشد و اوستا (٦٥٠٠ ق.م) اولين کتابي می باشد که از گياهان دارويي سخن گفته می باشد. قديمي‌ترين گياه دارويي در طول تاريخ هوم گياه مقدس آيين زرتشت بوده می باشد. در کتاب­هاي پهلوي هوم را سرور همه گياهان و بهره گیری از آن را باعث عمر جاويدان مي­دانند. علاوه بر قدمت، گستره نفوذ اين گياهان در تاريخ اديان و ملت‌ها بسيار شايان توجه می باشد، بطوريکه در جاي جاي حوادث مهم تاريخي، سياسي، اجتماعي و ديني، اين گياهان قرين توجه بوده و يا منجر به بروز حوادث مهمي شده­اند. با جستجو و دقت در منابع ديني، تاريخي و ادبي، اسامي گياهان دارويي، وجوه تسميه و حوادث مرتبط با اين گياهان به وفور به چشم مي­خورد (کشفی بناب، 1388).

دو کشور پهناور چین و هند، همچون ایران، از پیشگامان طب سنتی و داروسازی گیاهی بوده­اند. ابوریحان بیرونی، از دانشمندان فاخر ایرانی، نخستین دانشمندی بود که اولین فارماکوپه یا فهرست داروهای طبیعی را در جهان تدوین و وضع نمود. تا قبل از قرن شانزدهم میلادی، طب سنتی در کشورهای مختلف جهان، نظیر ایران، هند، چین، تبت، یونان، روم و حتی شمال آمریکا از پیشرفت­های چشم­گیری برخوردار بودند، اما با تولید داروهای شیمیایی و پیشرفت­هایی در زمینه شیمی­درمانی، از در نظر داشتن طب سنتی کاسته گردید. در نتيجه ظهور ديدگاه‌هاي جديد درمان، کم‌كم روش­های درمان بيماري­ها با گياهان كنار گذارده گردید. از طرفی بهره گیری از داروهاي تازه هم مشكلات خاص خود را داشت. عوارض جانبي بسيار زياد داروهاي شيميايي و گراني آن­ها موجب گرايش مجدد مردم به طب گياهي گردید. در قرن اخير پيشرفت عمده­اي در بهره­گيري از گياهان دارويي حاصل شده می باشد و آزمایشگاه­‌هاي مجهز در سراسر جهان براي بررسي اثرات اين داروها به كار و فعاليت مشغول هستند (قاسمی، 1389)

1-2– سطح زير كشت گياهان دارويي

سطح زير كشت گياهان دارويي در سال 1381، با در نظر داشتن ﺗﻌﺪاد ﮔﻮﻧﻪﻫﺎي داروﻳﻲ و ﻣﻌﻄﺮي ﻛﻪ در اﻳﺮان ﻛﺸﺖ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، ﺣﺪود 56 ﮔﻮﻧﻪ می­باشد. ﻧﺴﺒﺖ ﺳﻄﺢ زﻳﺮ ﻛﺸﺖ ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و ﻣﻌﻄﺮ ﺑﻪ ﺳﻄﺢ ﻛﻞ زﻳﺮ ﻛﺸﺖ در اﻳﺮان، 87 درﺻﺪ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. در ﺣﺪود 44/6 درﺻﺪ از اﻳﻦ ﻣﻘﺪار ﺳﻄﺢ زﻳﺮ ﻛﺸﺖ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ دو ﮔﻮنه زﻋﻔﺮان و زﻳﺮه ﺳﺒﺰ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ و ﺑﺨﺶ ﻋﻤﺪه دﻳﮕﺮ آن ﻧﻴﺰ ﻛﻪ در ﺣﺪود 43/5 درﺻﺪ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ که ﺑﻪ ﻛﺸﺖ ﮔﻮﻧﻪﻫﺎي داروﻳﻲ ﭼﻨﺪ ﻣﻨﻈﻮره، اﺧﺘﺼﺎص ﻳﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ. ﻟﺬا ﻛﻤﺘﺮ از 12 درﺻﺪ از ﺳﻄﺢ زﻳﺮ ﻛﺸﺖ ﮔﻴﺎﻫﺎن داروﻳﻲ و ﻣﻌﻄﺮ در اﻳﺮان، ﺑﻪ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﮔﻮﻧﻪﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر داروﻳﻲ، ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ، مرتبط می‌باشد. اﺳﺘﺎن ﺧﺮاﺳﺎن در ﺑﻴﻦ اﺳﺘﺎﻧ‌‌ﻬﺎي ﻛﺸﻮر از ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ ﺳﻄﺢ زﻳﺮ کشت و ﺗﻨﻮع ﮔﻮﻧﻪﻫﺎي داروﻳﻲ و ﻣﻌﻄﺮ ﺑﺮﺧﻮردار اﺳﺖ (کوچکی، 1383).

نگاهي به ميزان كشت گياهان دارويي در ايران و مقايسه با سطح زير كشت همان گونه­ها در برخي كشورهاي جهان نشان مي­دهد كه تفاوت زيادي در اين ارتباط هست. شرايط اقليمي و جغرافيايي ايران به ويژه از حيث تابش نور آفتاب، ويژگي بسيار مثبتي براي كشت اكثر گونه­هاي دارويي محسوب مي­گردد .ميزان مواد موثره گياهان دارويي تحت تأثير تابش نور آفتاب افزايش قابل ملاحظه­اي می­يابد. در نتيجه مي­توان با سطح زير كشت كمتر، به ميزان توليد ماده موثره گياهي بالاتري دست يافت. كشت نمونه­هاي شيميايي گونه­‌هاي بومي مهم‌ترين عاملي می باشد كه مي­تواند موقعيت ايران را در مقايسه با ساير كشورها برتر و استراتژيك سازد (گلمکانی، 1386).

1-3- ارزش اقتصادی و صادرات گياهان دارويي

گياهان دارويي و صنعتي كه اکثرا در زير گروه باغباني قرار مي­گيرند، يكي از مهم‌ترين محصولات صادراتي كشور از گذشته­هاي دور تاكنون به شمار مي­آيند. البته جاي بسي تأسف می باشد كه بخش اعظم اين محصولات به صورت خام و به شيوه سنتي از طبيعت جمع­آوري و بدون هيچگونه تغييري به خارج از كشور صادر مي­گردد. ارزش اقتصادی اندام‌های تکثیر گیاهان دارویی، مانند بذر، ریشه و سایر اندام‌های تکثیر، به دلیل تقاضای زیاد بازار به این محصولات، روز به روز در حال افزایش می باشد. برای نمونه ارزش بذر گونه دارویی جین‌سینگ از 50 تا 80 دلار آمریکا به 2400 دلار به ازای هر پوند بذر آنها رسیده می باشد (قاسمی، 1388).

اسانس‌ها و دیگر مواد مؤثر گیاهان دارویی زمینه‌ای بسیار مناسب برای صادرات دارند و در ارتقاء ارزش افزوده حاصله از كشت گیاهان دارویی دارای اهمیت به سزایی می‌باشند. اسانس‌ها مانند مواد لازم در صنایع دارویی، غذایی و آرایشی و بهداشتی هستند و براساس یك توافق جهانی و به دلیل زیست محیطی و بهداشتی مصرف رنگ‌های شیمیایی آغاز در تهیه مواد غذایی و بعد تولید مواد آرایشی به تدریج كاهش یافته و به جای آنها اسانس‌ها و رنگ‌های طبیعی بكار گرفته می گردد. كشورهای مصرف‌كننده مانند ایران دارای گیاهانی هستند كه اسانس‌ها بر بنیاد آنها شكل می‌گیرد و با در نظر داشتن قابلیت‌های گسترده سرزمین گونه‌های گیاهی، می‌توان علاوه بر جلوگیری از خروج مبالغ زیادی ارز از كشور در زمره صادركنندگان اسانس قرار گرفت .با در نظر داشتن رویكرد كشورهای جهان به داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی در سال‌های آینده مصرف گیاهان دارویی در صنعت افزایش می‌یابد (میرحسینی و همکاران، 1387).

کشور ایران با داشتن شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی به مراتب بهتر از اروپا، هم­اکنون تنها ٦٠ تا ٩٠ میلیون دلار از تجارت جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده می باشد که بخش عمده­ای مربوط به صادرات زعفران می باشد. علاوه بر زعفران، مهم‌ترین گیاهان دارویی صادراتی ایران در سال‏های اخیر زیره سبز، آویشن، بادرنجبویه، انیسون، بابونه، اسفرزه، بومادران، گل ختمی، زوفا، مریم­گلی، کتیرا، آنغوزه، شیرین­اظهار، تلخ اظهار، مورد، برگ کنار، سقز، علف گاوزبان، آنغوزه و گل ساعتی، باریجه، موسیر، مستکی، وشا، انچوچک، گز علفی، شکر تیغال، و حنا بوده که به کشور‏های آلمان، آمریکا، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پاکستان، هند، چین، ترکیه، بحرین، کویت، قطر، کانادا، سوئیس، سوئد، لبنان، ایتالیا و امارات صادر شده می باشد. علاوه بر آن، سالانه حدود ٢ میلیون دلار محصولات فرعی جنگلی و مرتعی به بازار‏های جهانی مانند آلمان، فرانسه و امارات متحده عربی صادر می­گردد (کشفی بناب، 1388).

بعضی از اقلام گیاهان دارویی که در سال ٢٠٠٤ میلادی به کشور‏های دیگر صادر شده می باشد به قرار زیر می باشد. زعفران تقاضای زیادی در بازار‏های جهانی و بخصوص اسپانیا دارد. این محصول در سال ٢٠٠٤ با ارزش صادراتی ٦٦ میلیون دلار و با سهم ٢٥ درصد از تجارت جهانی، مقام نخست صادرات را به‏ خود اختصاص داد. عمده‌ترین کشورهای واردکننده زعفران ایران، امارات متحده عربی با ٤٩ درصد از واردات، اسپانیا با حدود ٣٠ درصد، ایتالیا ٨/٤ درصد، فرانسه با ٥/٣ درصد، سوئد با ٣٩/٢ درصد، سوئیس با 14/2 درصد و 12 کشور دیگر با 17/8 درصد بودند. رازیانه یکی دیگر از اقلام صادراتی کشور می باشد. این محصول با ارزش تجاری 138 هزار دلار که حدود 6/0 درصد تجارت جهانی را شامل می­گردد، در این سال، مقام 15 تجارت جهانی را کسب نمود. پاکستان با واردات حدود 70 درصد و امارات متحده عربی با 30 درصد، دو کشور عمده واردکننده رازیانه ایران بودند. گشنیز با ارزش 2 میلیون و 129 هزار دلار و با سهم 4/4 درصد از تجارت جهانی به کشور‏های پاکستان، امارات متحده عربی، قطر، اوکراین، ترکیه و بریتانیا صادر گردید. زیره سبز ایران با ارزش صادراتی 343 هزار دلار و با سهم 11/0 درصد معاملات بین­المللی در رتبه 36 تجارت جهانی این محصول قرار داشت. چین و انگلیس به ترتیب با رقم واردات 322 و 17 هزار دلار عمده‌ترین خریداران زیره ایران بوده‏اند. صادرات آویشن ایران در سال 2004 میلادی در رتبه 24 و تجارت جهانی این محصول به میزان 187 هزار دلار بود که بطور عمده به امارات متحده عربی صورت گرفت. ارزش صادرات آنغوزه تلخ ایران در سال‏های 2001 تا 2004 میلادی بین 350 هزار تا 650 هزار دلار در نوسان بوده و عمده کشور‏های وارد­کننده آن عبارت از امارات متحده عربی، کویت، قطر، اوکراین، رومانی، هند، آلمان و فرانسه بودند. در این سال رقم صادرات باریجه ایران حدود 350 هزار دلار بود که به کشور‏های فرانسه، امارات متحده عربی، آلمان، و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی صادر گردید (میرحسینی و همکاران، 1387).

ارزش كل واردات گياهان دارويي و مواد اوليه گياهي در سال 1386 به ميزان 85 ميليون دلار رسيد. بيشترين ارزش ميزان واردات گياهان دارويي مربوط به اسانس­ها مي­باشد. بطوريكه 59 ميليون دلار در اين سال به واردات اسانس اختصاص داشته می باشد. البته بسياري از اسانس­هاي وارداتي نيز سنتزي مي­باشند. اين اسانس­ها اکثرا در صنايع آرايشي بهداشتي و صنعتي كاربرد دارد (کشفی بناب، 1388).

تعداد صفحه :105

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com